WP All Export Pro - en to ja translation catalogue (446 entries)

en: #%s Cron job triggered.
ja: #%s のCronジョブがトリガーされました。

en: %%ID%% will be replaced with the ID of the post being exported, example: SELECT meta_value FROM wp_postmeta WHERE post_id=%%ID%% AND meta_key='your_meta_key';
ja: %%ID%% でエクスポートされる投稿のIDに置き換えられます, 例: SELECT meta_value FROM wp_postmeta WHERE post_id=%%ID%% AND meta_key='your_meta_key';

en: %d %s deleted
ja: %d 件の %s が削除されました

en: %d Records Exported
ja: %d 件のレコードのエクスポート

en: %d template deleted | %d templates deleted
ja[0]: %d のテンプレートは削除されました

en: %d template imported | %d templates imported
ja[0]: %d のテンプレートのインポート

en: <strong>%s</strong> %s more
ja: <strong>%s</strong> %s さらに

en: A license key is required to access plugin updates. You can use your license key on an unlimited number of websites. Do not distribute your license key to 3rd parties. You can get your license key in the <a target="_blank" href="http://www.wpallimport.com/portal">customer portal</a>.
ja: ライセン スキーは、プラグインのアップデートにアクセスするために必要です。ウェブサイトの無制限のライセンス キーを使用できます。第三者へあなたのライセン スキーを配布できません。<a target="_blank" href="http://www.wpallimport.com/portal">カスタマー ポータル</a>であなたのライセン スキーを得ることができます。

en: API Key
ja: APIキー

en: Activate License
ja: ライセンスをアクティブ化

en: Active
ja: 有効

en: Add All
ja: すべて追加

en: Add Field
ja: フィールドを追加

en: Add Field To Export
ja: エクスポートするフィールドを追加

en: Add Filtering Options
ja: フィルタリングオプションを追加する

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Add functions here for use during your export. You can access this file at %s
ja: あなたのインポート時に使用するためにここに機能を追加します。あなたは%sでこのファイルにアクセスすることができます

en: Address
ja: アドレス

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Options
ja: 高度な設定

en: All
ja: すべて

en: All %s have already been exported.
ja: すべて %s は既にエクスポートされています。

en: All Export
ja: すべてエクスポート

en: Always wrap data in CDATA tags
ja: 常にデータを CDATA タグでラップします。

en: Amount (per tax)
ja: 金額 (税)

en: An unknown error occured
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: And here's how our exported XML file will look:
ja: エクスポートされたXMLファイルは次のようになります：

en: And you'll just get one XML element with all of the values, like this:
ja: そして、次のようにすべての値を持つXML要素を1つだけ取得します：

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to delete <strong>%s</strong> export?
ja: <strong>%s</strong>のエクスポートを削除するよろしいですか。

en: Are you sure you want to delete <strong>%s</strong> selected %s?
ja: あなたは<strong>%s</strong>選択の%sを削除してもよろしいですか？

en: Ask your host to check your server's error log. They will be able to determine why your server is terminating the export process.
ja: あなたのホスト サーバーのエラー ログを確認してくださいにお問い合わせください。なぜエクスポート プロセスを終了して、サーバーを決定できるようになります。

en: Attachments
ja: 添付

en: Attributes
ja: 属性

en: Author
ja: 販売者

en: Automatically wrap data in CDATA tags when it contains illegal characters
ja: 無効な文字が含まれている場合、データを CDATA タグで自動的に折り返す

en: Available Data
ja: 利用可能なデータ

en: Back
ja: 戻る

en: Back to Manage Exports
ja: エクスポートの管理に戻る

en: Billing Email Address
ja: 請求先のメールアドレス

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Bundle
ja: バンドル

en: CSV File
ja: CSVファイル

en: CSV Header Row
ja: CSVヘッダー行

en: CSV delimiter must be specified.
ja: CSV の区切り文字を指定する必要があります。

en: Can't preview the document.
ja: ドキュメントをプレビューできません。

en: Can't preview the document. Root element is not detected.
ja: ドキュメントをプレビューできません。ルート要素が認識されません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Cron
ja: 複製をキャンセル

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Changing the key will require you to update your existing Zaps on Zapier.
ja: キーを変更する必要があります Zapier にあなたの既存の活力を更新します。

en: Changing this will require you to re-create your existing cron jobs.
ja: この変更は既存の cron ジョブを再作成する上で必要になります。

en: Choose a post type...
ja: 投稿タイプを選択

en: Choose data to include in the export file.
ja: エクスポート ファイルに含めるデータを選択します。

en: Choose your export file type
ja: エクスポートファイルの種類を選択する

en: Choose your export type
ja: エクスポートの種類を選択します。

en: Clear All
ja: すべてをクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Column
ja: カラム

en: Comment
ja: コメント

en: Comment Query
ja: コメントクエリ

en: Comment meta
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Completed Date
ja: 完了日

en: Configure Advanced Settings
ja: 高度な設定を構成

en: Confirm & Run Export
ja: エクスポートの確認 & 実行

en: Continue
ja: 続行

en: Continue to configure and run your export.
ja: 構成し、エクスポートを実行し続けます。

en: Coupons Used
ja: 使用済みクーポン

en: Create a new file each time export is run
ja: 各時間のエクスポートを実行する新しいファイルを作成します。

en: Created by
ja: 作成者

en: Cron Exports
ja: Cron エクスポート

en: Cron Scheduling
ja: Cron のスケジューリング

en: Custom Fields
ja: カスタム フィールド

en: Custom XML Editor
ja: カスタム XML エディター

en: Custom XML Feed
ja: カスタム XML フィード

en: Custom XML Feeds
ja: カスタム XML フィード

en: Customer
ja: お客様

en: Customer Account Email Address
ja: お客様メールアドレス

en: Customer Note
ja: 顧客メモ

en: Customer User ID
ja: お客様のユーザー ID

en: Customers
ja: お客様

en: Customize Export File
ja: エクスポート ファイルをカスタマイズします。

en: Data
ja: 日付

en: Data not found.
ja: データが見つかりません！

en: Date filters use natural language.<br>For example, to return records created in the last week: <i>date ▸ newer than ▸ last week</i>.<br>For all records created in 2016: <i>date ▸ older than ▸ 1/1/2017</i> AND <i>date ▸ newer than ▸ 12/31/2015</i>
ja: 日付フィルターは、自然言語を使用します。<br>たとえば、最後の週に作成されたレコードを返す:<i>日付 ▸ ▸ 先週よりも新しい</i>。<br>2016 年に作成されるすべてのレコード: <i>▸ ▸ より古い日 2017/01/01</i>と<i>▸ ▸ より新しい日付 2015/12/31</i>

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Export
ja: エクスポートを削除します。

en: Delete Permanently
ja: 完全削除

en: Delete Selected
ja: 選択したものを削除

en: Discount Amount (per coupon)
ja: 割引額(クーポン)

en: Display each product in its own row
ja: 独自の行にそれぞれの製品を表示します。

en: Display each repeater row in its own csv line
ja: それぞれのリピータ行を独自のcsv行に表示する

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja: %s&#8211;%s の %sを表示しています

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Done
ja: 完了

en: Download Data
ja: ダウンロードデータ

en: Download Import Templates
ja: インポート テンプレートをダウンロードします。

en: Download your import templates and use them to import your exported file to a separate WordPress/WP All Import installation.
ja: インポート テンプレートをダウンロードしてワードプレス/WP をすべてインポートは個別のインストールに、エクスポートしたファイルをインポートするのにはそれらを使用します。

en: Drag & drop data from "Available Data" on the right to include it in the export or click "Add Field To Export" below.
ja: 右側の「利用可能なデータ」からデータをドラッグ＆ドロップしてエクスポートに含めるか、「エクスポートするフィールドを追加」をクリックします。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Export
ja: エクスポート

en: Edit Export Field
ja: エクスポートフィールドの編集

en: Edit Template
ja: テンプレートの編集

en: Element
ja: 要素

en: Error
ja: エラー

en: Error. Incorrect API key, check the WP All Export Pro settings page.
ja: エラーです。不適切な API キー、WP すべてエクスポート Pro の設定] ページを確認してください。

en: Every time you want to schedule the export, run the trigger script.
ja: エクスポートをスケジュールするたびにトリガー スクリプトを実行します。

en: Example Template
ja: テンプレートの例

en: Example:
ja: 例:

en: Excel File (XLS)
ja: Excel ファイル (XLS)

en: Excel File (XLSX)
ja: Excel ファイル (XLSX)

en: Execution Script
ja: 実行スクリプト

en: Execution Script URL
ja: 実行スクリプト URL

en: Export #%s already processing. Request skipped.
ja: 既に処理 #%s をエクスポートします。要求はスキップされました。

en: Export #%s already triggered. Request skipped.
ja: 既にトリガー #%s をエクスポートします。要求はスキップされました。

en: Export #%s complete
ja: 完全な #%s をエクスポートします。

en: Export #%s currently in process. Request skipped.
ja: 現在プロセスで #%s をエクスポートします。要求はスキップされました。

en: Export #%s is currently in manually process. Request skipped.
ja: インポート#%sは現在手動で処理されています。 リクエストはスキップされました。

en: Export #%s is not triggered. Request skipped.
ja: #%s のエクスポートは実行されません。要求はスキップされました。

en: Export %ss
ja: %ss をエクスポート

en: Export <span id="status">in Progress...</span>
ja: エクスポートの<span id="status">処理中...</span>

en: Export Attempt at %s
ja: %s のエクスポート試行

en: Export Bundle URL
ja: バンドルURLのエクスポート

en: Export File Type
ja: エクスポートファイルの種類

en: Export File URL
ja: エクスポートファイルのURL

en: Export Selected
ja: エクスポート選択

en: Export Settings
ja: 設定のエクスポート

en: Export Type
ja: エクスポート形式

en: Export any post type to a CSV or XML file. Edit the exported data, and then re-import it later using WP All Import.
ja: 任意のポストの種類を csv ファイルや XML ファイルにエクスポートします。エクスポートしたデータを編集し、WP のすべてのインポートを使用して後でそれを再インポートします。

en: Export attached images
ja: 添付画像をエクスポートします。

en: Export canceled
ja: エクスポートがキャンセルされました

en: Export currently in progress
ja: 現在進行中のエクスポート

en: Export deleted
ja: 削除されたエクスポート

en: Export featured image
ja: 注目のイメージをエクスポートします。

en: Export hash is not valid.
ja: エクスポートのハッシュが正しくありません。

en: Export is not defined.
ja: エクスポートは定義されていません。

en: Export product variations and their parent products
ja: 商品バリエーションとその親商品のエクスポート

en: Export the value returned by a PHP function
ja: PHP関数から返された値をエクスポートする

en: Export to XML
ja: XML 形式でエクスポート

en: Export to XML / CSV
ja: XML / CSVにエクスポート

en: Exported
ja: エクスポートしました

en: Exporting may take some time. Please do not close your browser or refresh the page until the process is complete.
ja: エクスポートには時間がかかることがあります。 処理が完了するまでブラウザを閉じたり、ページを更新したりしないでください。

en: Exporting taxonomies requires WordPress 4.6 or greater
ja: ワードプレス 4.6 以上を必要とする分類のエクスポート

en: Fee Amount (per surcharge)
ja: 手数料の額(有料)

en: Fee Taxes
ja: 税

en: Feed
ja: フィード

en: Fees & Discounts
ja: 料金・割引

en: File doesn't exist
ja: ファイルが存在しません。

en: File format not supported
ja: サポートされていないファイル形式

en: File has been successfully updated.
ja: ファイルは正常に更新されました。

en: File is empty or doesn't exests
ja: ファイルが空または存在しません

en: Files
ja: ファイル

en: Fill in empty columns
ja: 空の列に入力します。

en: Filtering Options
ja: フィルタリングオプションを追加する

en: First, choose what to export.
ja: まず、エクスポートするものを選択します。

en: For example, let's assume a post as two images attached to it - image1.jpg and image2.jpg - and we want to have one XML element for every image URL. Here's what our XML template will look like:
ja: たとえば、2つの画像が添付されていると仮定します。すべての画像URLに1つのXML要素が必要です。 XMLテンプレートは次のようになります。 - image1.jpg and image2.jpg -

en: For example, to add the post title to your export, you can either drag the title element into the editor, or you can manually edit the export template in editor to add it like this: <span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_tag">&lt;my_custom_title&gt;<span class="wp_all_export_code_text">{Title}</span>&lt;/my_custom_title&gt;</span></span>
ja: たとえば、エクスポートする記事のタイトルを追加するか、エディターにタイトル要素をドラッグすることができますまたはこのような追加するエディターでエクスポート テンプレートを手動で編集することができます: <span class="wp_all_export_code"> <span class="wp_all_export_code_tag">< my_custom_title ><span class="wp_all_export_code_text">{タイトル}</span></my_custom_title ></span></span>

en: Format: %s
ja: フォーマット: %s

en: Friendly Name:
ja: フレンドリ名：

en: Function Editor
ja: 関数エディター

en: Generate New API Key
ja: APIキーを生成

en: Getting Started
ja: 一般設定

en: Google Merchant Center Info
ja: Google マーチャント センターの情報

en: Google Merchant Center Product Feed
ja: Google Merchant Center 製品フィード

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here's what our XML template will look like in the editor:
ja: ここでは、エディターで、XML テンプレートのようです。

en: If an order contains multiple products, each product will have its own row. If disabled, each product will have its own column.
ja: 注文には、複数の製品が含まれています、各製品は、独自の行があります。無効にした各製品は、独自の列があります。

en: If disabled, the export file will be overwritten every time this export run.
ja: 無効の場合、エクスポート ファイルはこのエクスポートを実行するたびに上書きされます。

en: If enabled, each order item will appear as its own row with all order info filled in for every column. If disabled, order info will only display on one row with only the order item info displaying in additional rows.
ja: 有効な場合、注文の各項目は、すべての列満たされたすべてのオーダー情報を独自の行として表示されます。無効、注文情報だけ追加の行に表示するオーダー商品情報のみを 1 つの行に表示されます。

en: If enabled, each repeater row will appear as its own csv line with all post info filled in for every column.
ja: 有効にした場合、各繰り返し行はすべての列満たされたすべてのポスト情報独自の csv の行で表示されます。

en: If enabled, exported files and temporary files will be saved in a folder with a randomized name in %s.<br/><br/>If disabled, exported files will be saved in the Media Library.
ja: 有効にした場合は、%s で無作為に選ばれた名前を持つエクスポートされたファイルや一時ファイルをフォルダーに保存されます。<br><br>無効にした場合、エクスポートされたファイルがメディア ライブラリに保存されます。

en: If re-run, this export will only include records that have been modified since last export run.
ja: かどうか再実行は、このエクスポートのみ、最後のエクスポートを実行以降に変更されたレコード。

en: If re-run, this export will only include records that have not been previously exported.
ja: 再実行すると、このエクスポートには以前にエクスポートされていないレコードのみが含まれます。

en: If re-run, this export will only include records that have not been previously exported.<br><br><strong>Upgrade to the Pro edition of WP All Export to use this option.</strong>
ja: 再実行すると、このエクスポートには以前にエクスポートされていないレコードのみが含まれます。<br><br><strong>WP All ExportのPro版にアップグレードしてこのオプションを使用します。</strong>

en: If we had two products, each with two images, here's what our XML file would look like:
ja: 2 つの製品は、それぞれ 2 つの画像があればここで私たちの XML ファイルがどのように見えるかです。

en: If you already own it, remove the free edition and install the Pro edition.
ja: WP All Export のプロ版にアップグレードし、ファンクションエディタを有効にする

en: Images
ja: 画像

en: Import Into Google Merchants Center
ja: Google マーチャントセンターへのインポート

en: Import Templates
ja: テンプレートのインポート

en: Import with WP All Import
ja: WP All Importでインポート

en: Import/Export Templates
ja: インポート/エクスポートのテンプレート

en: In
ja: イン

en: In each iteration, process
ja: 各反復において、プロセス

en: Include BOM in export file
ja: エクスポートファイルにBOMを含める

en: Include header row and column titles in export
ja: 輸出にヘッダー行と列のタイトルを含めます

en: Info & Options
ja: 情報＆オプション

en: Install these import templates in your separate WP All Import installation from the All Import -> Settings page by clicking the "Import Templates" button.
ja: これらのインポートすべてのインポート設定-> すべてインポートからインストール ページの「テンプレートのインポート」ボタンをクリックしてして、別 WP テンプレートをインストールします。

en: Invalid XML
ja: 無効なXML

en: It also operates this way in case of unexpected crashes by your web host. If it crashes before the export is finished, the next run of the cron job two minutes later will continue it where it left off, ensuring reliability.
ja: それはまたあなたの web ホストによって予期しないクラッシュの場合この方法を動作します。エクスポートが完了したら、cron ジョブの次回の実行 2 分前にクラッシュした場合後でそれを継続するところから、信頼性を確保します。

en: It processes in iteration (only exporting a few records each time it runs) to optimize server load. It is recommended you run the execution script every 2 minutes.
ja: それプロセスの反復 (だけでいくつかのレコードのエクスポートの実行時間) サーバーの負荷を最適化します。2 分ごとの実行スクリプトを実行することをお勧めします。

en: Item Cost
ja: 単価

en: Item Tax
ja: アイテム税

en: Item Tax Data
ja: アイテム税データ

en: Item Tax Total
ja: 税合計

en: Item Total
ja: 商品合計

en: Items
ja: アイテム

en: Language
ja: 言語

en: Last run: %s
ja: 前回の実行：%s

en: Let's say we want to make an XML feed of our WooCommerce products with these requirements:
ja: WooCommerce製品のXMLフィードに、次の要件を設定したいとしましょう。

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Limit export to
ja: エクスポートを制限

en: Line
ja: 線

en: Load Template...
ja: テンプレートを読み込みます...

en: Main XML Tag equals to Single Record XML Tag.
ja: メイン XML タグは、1 つのレコードの XML タグに等しい。

en: Main XML Tag is required.
ja: 主な XML タグが必要です。

en: Manage Exports
ja: エクスポートを管理

en: Media
ja: メディア

en: Migrate %s
ja: %s を移行

en: Missing custom XML template footer.
ja: カスタム XML テンプレート フッターがありません。

en: Missing custom XML template header.
ja: カスタム XML テンプレート ヘッダーがありません。

en: Missing custom XML template post loop.
ja: カスタム XML テンプレート記事ループがありません。

en: Name
ja: 名称

en: Natural Language PHP date()
ja: 自然言語 PHP date()

en: Never wrap data in CDATA tags
ja: 決してデータを CDATA タグでラップします。

en: New Export
ja: 新規エクスポート

en: No filtering options. Add filtering options to only export records matching some specified criteria.
ja: フィルタ リング オプションはありません。抽出条件を指定したフィルタ リングのいくつかに一致するレコードをエクスポートするオプションを追加します。

en: No matching %s found for selected filter rules.
ja: マッチングの %s が選択したフィルターの規則が見つかりませんでした。

en: No previous exports found.
ja: 以前のエクスポートが見つかりました。

en: Not In
ja: インではない

en: Note Content
ja: メモの内容

en: Note Date
ja: 日付メモ

en: Note User Email
ja: ユーザー メールアドレスメモ

en: Note User Name
ja: ユーザー名​メモ

en: Note Visibility
ja: 表示メモ

en: Notes
ja: 注釈

en: Nothing to export.
ja: エクスポートなし

en: Now that your export has been set up, you need to create a feed in Google Merchants Center and give it the URL of your export file from WP All Export.
ja: エクスポートに設定されている Google マーチャントセンターでフィードを作成し、WP すべてエクスポートから、エクスポート ファイルの URL を与える必要があります。

en: Only export %s once
ja: 一度 %s だけエクスポート

en: Only export %s that have been modified since last export
ja: 最後のエクスポートから変更されている %s をエクスポートのみ

en: Only export parent products
ja: 親商品のみをエクスポートする

en: Only export product variations
ja: 商品のバリエーションのみをエクスポート

en: Options updated
ja: テーマオプションを更新しました。

en: Order
ja: 順序

en: Order Currency
ja: 注文通貨

en: Order Date
ja: 注文日時

en: Order ID
ja: ご注文ID

en: Order Key
ja: 注文キー

en: Order Line ID
ja: 注文ラインID

en: Order Status
ja: 注文状況

en: Order Total
ja: お支払い合計

en: Other
ja: その他

en: PHP Error
ja: PHP のエラー

en: PHP Functions
ja: PHP の関数

en: PHP code must be wrapped in "&lt;?php" and "?&gt;"
ja: PHP コードを"&lt;?php" と "?&gt;" で囲む必要があります

en: Payment Method Title
ja: 決済方法名

en: Permissive
ja: 緩やか

en: Please de-activate and remove the free version of the WP All Export before activating the paid version.
ja: 非アクティブにしてくださいとアドオン有料版をアクティブにする前にWooCommerceの無料版を削除します。

en: Please select file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Post Type Query
ja: 投稿タイプクエリ

en: Post Types:
ja: 投稿タイプ -

en: Preview
ja: プレビュー

en: Product Data
ja: 商品データ

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Product Name
ja: 商品名

en: Product Price (processed via a PHP function so that they end in .99)
ja: 商品価格 (.99 で終了するように PHP の関数を介して処理)

en: Product SKU
ja: 商品 SKU

en: Product Title
ja: プロダクトタイトル

en: Product Variation Details
ja: 製品バリエーションの詳細

en: Product Variations
ja: 製品バリエーション CSV の解析を終えた。

en: Product image URLs wrapped in an <span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_tag">&lt;images&gt;</span></span> element
ja: 商品画像の<span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_tag">&lt;images&gt;</span></span>要素にラップされたURL

en: Product variations use the default variation product title
ja: 商品のバリエーションは、デフォルトのバリエーション商品のタイトルを使用します

en: Product variations use the parent product title
ja: 商品のバリエーションは親製品のタイトルを使用します

en: Quantity
ja: 数

en: Query
ja: クエリ

en: Randomize folder names
ja: フォルダ名をランダム

en: Rate Code (per tax)
ja: レートコード(税)

en: Rate Percentage (per tax)
ja: レートパーセンテージ (税)

en: Record
ja: レコード

en: Records
ja: レコード

en: Records Processed %s.
ja: %s で処理されたレコード。

en: Refund Amounts
ja: 払戻金額

en: Refund Author Email
ja: 作成者のメール アドレスに返金

en: Refund Date
ja: 払戻日付

en: Refund ID
ja: 払戻 ID

en: Refund Reason
ja: 返金理由

en: Refund Total
ja: 払戻総額

en: Refunds
ja: 払戻

en: Repeating Fields and Arrays
ja: 繰り返しフィールドと配列

en: Required PHP components are missing.<br/><br/>WP All Export requires XMLReader, and XMLWriter PHP modules to be installed.<br/>These are standard features of PHP, and are necessary for WP All Export to write the files you are trying to export.<br/>Please contact your web hosting provider and ask them to install and activate the DOMDocument, XMLReader, and XMLWriter PHP modules.
ja: 必要な PHP コンポーネントが見つかりません。<br><br>XMLReader は、必要があります WP をすべてエクスポートと XMLWriter の PHP モジュールをインストールします。<br>これらは PHP の標準機能であり、WP すべてエクスポート エクスポートしようとしているファイルを書き込むために必要な。<br>Web ホスティング プロバイダーに連絡してインストールして DOMDocument、XMLReader と XMLWriter PHP モジュールをアクティブ化するように依頼します。

en: Restore
ja: 復元

en: Root XML Element
ja: XML のルート要素

en: Rule
ja: ルール

en: Run Export
ja: エクスポート実行

en: Run the execution script frequently. Once per two minutes is recommended.
ja: 頻繁に実行スクリプトを実行します。2 分に一度はお勧めします。

en: Run the trigger script when you want to update your export. Once per 24 hours is recommended.
ja: エクスポートを更新する場合は、トリガーのスクリプトを実行します。24 時間に 1 回を推奨します。

en: SQL Query
ja: SQL クエリー

en: Save Export Configuration
ja: エクスポート設定を保存

en: Save Functions
ja: 関数を保存

en: Save friendly name...
ja: フレンドリ名を保存...

en: Save settings as a template
ja: 設定をテンプレートとして保存します。

en: Search Exports
ja: 検索輸出

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Secure Mode
ja: セキュアモード

en: Security check
ja: セキュリティーチェック

en: Select Element
ja: 要素を選択

en: Select Rule
ja: ルールを選択

en: Select taxonomy
ja: タクソノミーを選択

en: Separator
ja: 区切り

en: Separator:
ja: 区切り:

en: Settings
ja: 設定

en: Settings & Data for WP All Import
ja: WP All Importの設定 & データ

en: Settings saved
ja: 設定保存

en: Shipping Cost
ja: 送料を追加

en: Shipping Method
ja: 配送方法

en: Shipping Taxes
ja: 送料税金

en: Simple XML Feed
ja: 単純な XML フィード

en: Single %s XML Element
ja: シングル %s の XML 要素

en: Single Record XML Tag is required.
ja: 1 つのレコードの XML タグが必要です。

en: Site name below the header, before the <span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_tag">&lt;products&gt;</span></span> element
ja: ヘッダーの下のサイト名で<span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_tag">&lt;products&gt;</span></span> の前にある要素

en: Some fields, like images, have multiple values per post. WP All Export turns these fields into indexed arrays. Whenever WP All Export encounters an indexed array in an XML element it will repeat that element once for every value in the array.
ja: イメージのようないくつかのフィールドは、ポストごとの複数の値を持ちます。インデックス付き配列にこれらのフィールドに WP をすべてエクスポートします。WP をすべてエクスポート XML 要素の配列を検出すると、配列のすべての値の要素が一度繰り返されます。

en: Specific Post Type
ja: 特定の投稿タイプ

en: Specification not found.
ja: 仕様書が見つかりません。

en: Split %ss
ja: %s で区切る

en: Split large exports into multiple files
ja: 大量のエクスポートを複数のファイルに分割

en: Spreadsheet
ja: スプレッドシート

en: Standard
ja: 標準

en: Strict
ja: 厳格

en: Strict matching requires all variations to pass in order for the product to be exported. Permissive matching allows the product to be exported if any of the variations pass.
ja: 厳密なマッチングでは、製品をエクスポートするためにすべてのバリエーションを渡す必要があります。 許容一致は、バリエーションのいずれかが合格した場合に、製品をエクスポートすることを可能にする。

en: Summary
ja: 要約

en: Support
ja: サポート

en: Taxes & Shipping
ja: 税・送料

en: Taxonomies
ja: 分類

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミータームをセット

en: Taxonomy Terms
ja: 分類規則

en: Template name...
ja: テンプレート名...

en: Templates must be selected
ja: テンプレートを選択する必要があります

en: Term Meta
ja: タームメタ

en: Thank you for using WP All Export.
ja: WP All Exportをご利用いただき、ありがとうございます。

en: The BOM will help some programs like Microsoft Excel read your export file if it includes non-English characters.
ja: BOM は、英語以外の文字が含まれている場合、Microsoft Excel は、エクスポート ファイルを読むようないくつかのプログラムに役立ちます。

en: The Execution script actually executes the export, once it has been triggered with the Trigger script.
ja: それがトリガー スクリプトを起動実行スクリプトは実際にエクスポート] を実行します。

en: The custom XML editor is a template for your custom XML feed. Everything between the <span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_comment">&lt;!-- BEGIN LOOP --&gt;</span> and <span class="wp_all_export_code_comment">&lt;!-- END LOOP --&gt;</span></span> tags will be repeated for each exported post.
ja: カスタムの XML エディターは、カスタム XML フィードのテンプレートです。<span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_comment">&lt;!-- BEGIN LOOP --&gt;</span> と<span class="wp_all_export_code_comment">&lt;!-- END LOOP --&gt;</span></span>の間のすべてのタグを記事毎にエクスポートが繰り返されます。

en: The custom XML editor makes it easy to create an XML file with the exact structure you need. The syntax is simple and straightforward, yet powerful enough to allow you to pass your data through custom PHP functions.
ja: カスタム XML エディター、必要な正確な構造を持つ XML ファイルを作成しやすくなります。構文は、単純な簡単なまだカスタムの PHP 関数を使ってデータを渡すことができます強力です。

en: The exported bundle is missing and can't be downloaded. Please re-run your export to re-generate it.
ja: エクスポートされたバンドルがないため、ダウンロードできません。それを再生成するエクスポートを再実行してください。

en: The exported file is missing and can't be downloaded. Please re-run your export to re-generate it.
ja: エクスポートされたファイルがないため、ダウンロードできません。それを再生成するエクスポートを再実行してください。

en: The other two files in this zip are the export file containing all of your data and the import template for WP All Import. 
    
    To import this data, create a new import with WP All Import and upload this zip file.
ja: この zip ファイルに他の 2 つのファイルは、WP をすべてインポートのすべてのあなたのデータとテンプレートのインポートを含むエクスポート ファイルです。
    
    このデータをインポートするには、WP をすべてインポートと新しいインポートを作成し、この zip ファイルをアップロードします。

en: The value of the field chosen for export will be passed to the PHP function.
ja: エクスポート用に選択されたフィールドの値は、PHP関数に渡されます。

en: Then in the Function Editor we'd define my_price_function() like so:
ja: my_price_function() 定義関数エディターで、次のよう。

en: There are certain characters that cannot be included in an XML file unless they are wrapped in CDATA tags.<br/><a target='_blank' href='%s'>Click here to read more about CDATA tags.</a>
ja: XMLファイルに含まれていない特定の文字がCDATAタグで囲まれていない場合、その文字はCDATAタグで囲まれていません。<br/><a target='_blank' href='%s'> CDATAタグの詳細については、ここをクリックしてください。</a>

en: There are no templates saved
ja: テンプレートは保存されてません

en: There aren't any %s to export.
ja: エクスポートするすべての %s がありません。

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ja: %1$s の利用可能な新しいバージョンがあります。<a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s バージョンの詳細を表示</a> か <a href="%4$s">今すぐ更新</a>

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ja: %1$s の利用可能な新しいバージョンがあります。<a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s"> %3$s バージョンの詳細を表示</a>

en: There was a problem parsing the custom XML template
ja: カスタム XML テンプレートを解析中に問題が発生しました

en: This export doesn't exist.
ja: このエクスポートが存在しません。

en: This format is not supported.
ja: このビデオ形式はサポートされていません。

en: Time Elapsed
ja: 経過時間

en: Title
ja: タイトル

en: To add a custom PHP function to your XML template wrap it in brackets: <span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_text">[my_function({Content})]
ja: カスタムPHP関数をXMLテンプレートに追加するには、大括弧で囲みます。: <span class="wp_all_export_code"> <span class="wp_all_export_code_text">[my_function({Content})]</span></span>

en: To schedule an export, you must create two cron jobs in your web hosting control panel. One cron job will be used to run the Trigger script, the other to run the Execution script.
ja: エクスポートをスケジュールするには、Webホスティングコントロールパネルで2つのcronジョブを作成する必要があります。 1つのcronジョブはTriggerスクリプトを実行するために使用され、もう1つはExecutionスクリプトを実行するために使用されます。

en: To schedule the export to run once every 24 hours, run the trigger script every 24 hours. Most hosts require you to use “wget” to access a URL. Ask your host for details.
ja: エクスポートを24時間に1回実行するようにスケジュールするには、24時間ごとにトリガースクリプトを実行します。 ほとんどのホストでは、URLにアクセスするために "wget"を使用する必要があります。 詳細はホストにお尋ねください。

en: Total Discount Amount
ja: 合計値引き額

en: Total Fee Amount
ja: 総手数料額

en: Total Tax Amount
ja: 合計税額

en: Trigger Script
ja: トリガースクリプト

en: Trigger Script URL
ja: トリガー スクリプト URL

en: UNIX timestamp - PHP time()
ja: UNIX タイムスタンプ - PHP time()

en: Unable to Export
ja: エクスポートできません。

en: Undefined entry!
ja: 未定義のエントリ！

en: Unknown File extension. Only txt files are permitted
ja: 不明なファイルの拡張子。唯一のTXTファイルが許可されています

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export for Premium Support
ja: プレミアムサポートのためにWP All Exportのプロ版へのアップグレード

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export for Scheduled Exports
ja: スケジュールエクスポートのためにWP All Exportのプロ版へのアップグレード

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export for Zapier Integration
ja: Zapier IntegrationのWP All ExportのPro版へのアップグレード

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Add Filters
ja: Zapier 統合のためにWP All ExportのPro版へのアップグレード

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Export Comments
ja: プレミアムサポートのためのWP All Export のプロ版へのアップグレード

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Export Custom XML
ja: 「WP All Export」のPro版にアップグレードしてカスタムXMLをエクスポートする

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Export Customers
ja: 「WP All Export」のプロ版へのアップグレード

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Export Order Data
ja: スケジュールエクスポートのための「WP All Export」のPro版へのアップグレード

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Export Taxonomies
ja: 「WP All Export」のPro版にアップグレードしてタクソノミーをエクスポートする

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Export Users
ja: 無料版のユーザーに技術サポートを提供するために最善を尽くしていますが、Proユーザーからのリクエストに優先順位を付ける必要があります。 WP All Exportのサポートが必要な場合は、サポートフォームからチケットを提出してください。

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Export to Excel
ja: 「WP All Export」のPro版にアップグレードしてExcelにエクスポートする

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to Select Product Variation Options
ja: WP All ExportのPro版にアップグレードして製品バリエーションの選択

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to enable the Function Editor
ja: WP All Export のプロ版にアップグレードし、ファンクションエディタを有効にする

en: Upgrade to the Pro edition of WP All Export to use Custom PHP Functions
ja: 「WP All Export」のPro版にアップグレードし、カスタムPHP関数を使用する

en: Uploads folder %s must be writable
ja: アップロードフォルダ%sは書き込み可能でなければなりません

en: User
ja: ユーザー

en: User Query
ja: ユーザークエリ

en: User Role
ja: ユーザー権限

en: Users
ja: ユーザー

en: Value
ja: 値

en: Variable product matching rules:
ja: 変数マッチングルール:␣

en: View WP All Export Pro Changelog
ja: ビューWPすべてのエクスポートProの変更

en: WP All Export Pro
ja: WP All Export

en: WP All Export Support
ja: WP All Export のサポート

en: WP All Export must be able to process this many records in less than your server's timeout settings. If your export fails before completion, to troubleshoot you should lower this number.
ja: WP All Exportは、多くのレコードをサーバーのタイムアウト設定未満で処理できる必要があります。 完了前にエクスポートが失敗した場合は、トラブルシューティングのためにこの数を減らす必要があります

en: WP All Export successfully exported your data!
ja: WP All Exportはあなたのデータを正常にエクスポート！

en: WP All Export will do this with all indexed arrays that it comes across. So if you have a function that returns an indexed array, that XML element will be repeated for each value. Likewise, you can take a field like {Image URL} and turn it into a string, like this:
ja: WP All Exportは、索引付けされたすべての配列でこれを行います。 したがって、インデックス付きの配列を返す関数がある場合、そのXML要素は各値に対して繰り返されます。 同様に、{Image URL} のようなフィールドをとり、これを次のように文字列に変換することができます：

en: WP All Export will export %d %s.
ja: WP をすべてエクスポート %d %s がエクスポートされます。

en: WP Query field is required
ja: WP クエリ フィールドは必須

en: WP_Query Results
ja: WP_Query 結果

en: Warning: This may result in an invalid XML file
ja: 警告: これは無効な XML ファイルで可能性があります。

en: Warning: without %s you won't be able to re-import this data back to this site using WP All Import.
ja: 警告：%s がなければ、WP All Importを使用してこのデータをこのサイトに再インポートすることはできません。

en: What field would you like to export?
ja: どのようなフィールドをエクスポートしますか?

en: What would you like to name the column/element in your exported file?
ja: あなたのエクスポートされたファイル内の列/要素に名前を付けるか?

en: Whatever your function returns will appear in your exported XML file. You can pass as many elements as you like to your function so that they can be combined and processed in any way.
ja: どのような関数は、エクスポートされた XML ファイルに表示されます返します。よう関数に結合し、任意の方法で処理できるように多くの要素を渡すことができます。

en: While we do our best to provide technical support to users of the free version, we must prioritize requests from Pro users. If you need help with WP All Export please submit a ticket through the support form.
ja: 無料版のユーザーに技術サポートを提供するために最善を尽くしていますが、Proユーザーからのリクエストに優先順位を付ける必要があります。 WP All Exportのサポートが必要な場合は、サポートフォームからチケットを提出してください。

en: WooCommerce Coupons
ja: WooCommerce クーポン

en: WooCommerce Customers
ja: WooCommerce のお客様

en: WooCommerce Orders
ja: WooCommerceの注文

en: WooCommerce Products
ja: WooCommerce 商品リスト

en: WooCommerce stores each product variation as a separate product in the database, along with a parent product to tie all of the variations together.<br/><br/>If the product title is 'T-Shirt', then the parent product will be titled 'T-Shirt', and in the database each size/color combination will be a separate product with a title like 'Variation #23 of T-Shirt'.
ja: WooCommerceは、親製品のバリエーションのすべてを結びつけると共に、データベースに別個の製品として各製品バリエーションを格納します。<br><br>製品タイトルが 'T-Shirt' の場合、親製品 't シャツ' をタイトルしてデータベースの各サイズ/色の組み合わせ  'Variation #23 of T-Shirt'.のようなタイトルで別の製品になります。

en: Wrong imported data format
ja: 間違ってインポートされたデータ形式

en: XML Editor
ja: XML エディター

en: XML Feed
ja: XML フィード

en: XML template is empty.
ja: XML テンプレートは空です。

en: Y/m/d g:i a
ja: Y年m月d日 AＭg時i分s秒

en: You can also use native PHP functions: <span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_text">[str_replace(",","",{Price})]
ja: ネイティブPHP関数を使用することもできます：<span class="wp_all_export_code"><span class="wp_all_export_code_text">[str_replace(",","",{Price})]

en: You can continue export or try to use &lt;data&gt; tag as root element.
ja: エクスポートを続行したり、ルート要素として < データ > タグを使用してみてください。

en: You can drag and drop elements from Available Data on the right into the editor on the left. You can also manually enter data into the export template.
ja: 右側の利用可能なデータから要素を左のエディタにドラッグ＆ドロップできます。 エクスポートテンプレートに手動でデータを入力することもできます。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: あなたはプラグインの更新プログラムをインストールする権限がありません

en: You haven't selected any columns for export.
ja: エクスポート用の列を選択していません。

en: You probably forgot to close a quote
ja: あなたはおそらく、引用符を閉じるのを忘れている

en: You will not be able to reimport data to the product variations, and you will not be able to import these products to another site.
ja: 商品バリエーション データをインポートすることはできず、これらの製品を別のサイトにインポートすることはできません。

en: You've reached your max_input_vars limit of %d. Please contact your web host to increase it.
ja: Max_input_vars 制限値の %d に達しました。それを高めるため、web ホストをお問い合わせください。

en: Your export is ready to run.
ja: エクスポートを実行する準備が。

en: Your server terminated the export process
ja: あなたのサーバーは、エクスポート プロセスを終了しました。

en: Your web host may require you to use a command other than wget, although wget is most common. In this case, you must asking your web hosting provider for help.
ja: あなたの web ホストは、wget は最も一般的な wget コマンド以外のコマンドを使用する必要があります。このケースでは、助けをあなたの web ホスティングプロバイダーを求めてする必要があります。

en: Zapier Integration
ja: AWeber, Zapier を統合

en: Zapier acts as a middle man between WP All Export and hundreds of other popular apps. To get started go to Zapier.com, create an account, and make a new Zap. Read more: <a target="_blank" href="https://zapier.com/zapbook/wp-all-export-pro/">https://zapier.com/zapbook/wp-all-export-pro/</a>
ja: Zapier は、WP をすべてエクスポートと他の人気アプリの何百もの間中間の人として機能します。開始を取得する Zapier.com にアカウントを作成し、新しいザップを行きます。続きを読む: <a target="_blank" href="https://zapier.com/zapbook/wp-all-export-pro/">https://zapier.com/zapbook/wp-all-export-pro/</a>

en: ZipArchive class is missing on your server.<br/>Please contact your web hosting provider and ask them to install and activate ZipArchive.
ja: ZipArchive クラスがサーバーで見つかりません。<br>Web ホスティング プロバイダーにお問い合わせください、インストールおよび ZipArchive をアクティブ化するように依頼してください。

en: contains
ja: 含む

en: currently processing with cron
ja: 現在のcronで処理します

en: doesn't contain
ja: 含まれない

en: doesn't equal
ja: 等しくない

en: element | elements
ja[0]: 要素

en: equal to or greater than
ja: 等しいかより大きい

en: equal to or less than
ja: 同等または未満

en: equal to or newer than
ja: 等しいかそれより新しい

en: equal to or older than
ja: 等しいかより古い

en: equals
ja: 等しい

en: export | exports
ja[0]: エクスポート

en: greater than
ja: 大なり

en: is empty
ja: 空である

en: is not empty
ja: 空ではない

en: last activity %s ago
ja: %s以前の最後のアクティビティ

en: less than
ja: 最小化

en: more
ja: さらに

en: never
ja: 永遠

en: newer than
ja: 新しい

en: older than
ja: より古く

en: records
ja: レコード

en: records per file
ja: ファイルあたりのレコード

en: settings edited since last run
ja: 前回の実行以降に編集された設定

en: triggered with cron
ja: cronでトリガ
